Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vilémov

Když jsem se jakožto zaměstnanec olomoucké pobočky SOZE poprvé přišla podívat na kurz českého jazyka pro cizince v rámci projektu Equal – Work in Czech, bylo mi okamžitě jasné, že tato skupina dospělých studentů z různých zemí je velmi pevně semknutá a že se tam sešli lidé veselé povahy s otevřeným srdcem. Tohle příjemně působící uskupení se rozhodlo, že uspořádá 28. 4. 2007 „Mezinárodní párty“, a tak se i stalo. Neformální setkání se odehrálo za nadšené podpory řádových sester, účastnic kurzu, v jejich Pravoslavném klášteře ve Vilémově, nedaleko Olomouce. Byli jsme pozváni i my, pracovníci olomoucké pobočky, za což chceme touto cestou ještě jedou poděkovat.

Párty bylo zahájeno prohlídkou místního pravoslavného monastýru, při kterém nás doprovázelo zajímavé povídání jedné z řádových sester, naší klientky. Následovala prohlídka kláštera a přilehlé zahrady, na které jsme si hned v úvodu zahráli dvě vědomostní hry. Ty byly zaměřené na procvičení české slovní zásoby a na vědomosti o české zemi. Hru jsme si všichni velmi užili, nechyběla bojovnost, dobrá nálada a nad tou trochou herního podvádění se přimhouřilo oko.

U her jsme jaksepatří vyhládli, a proto nás příjemně překvapilo, když se na stoly na zahradě kláštera, kde jsme odpočívali, začaly nosit pečené makrely, opékané brambory a zeleninové tácy. Byl to výborný čas na větší seznámení a prohloubení vzájemných vztahů mezi námi, pracovníky SOZE a našimi klienty – cizinci. U národních písní každého z cizinců jsme si hezky popovídali a dozvěděli se mnoho zajímavostí z životů jednotlivců. Po procházce po okolí kláštera v rozkvetlých ovocných sadech jsme ještě byli uhoštěni výborným sladkým dezertem.

Párty skončila až po setmění, kdy jsme se všichni navzájem rozloučili. Věřím, že každý z nás si domů odvážel příjemné zážitky, pohodovou atmosféru a radost ze setkání s milými lidmi.

Elena Stanko